
- Об'єкт: скельний розлом.
- Комплекс: 1 група.
- Висота: ~15м: максимум углиб.
- Район: Сколівський.
- Опис: Каньйон Ключа — це тектонічний розлом, візуально схожий на річкову ущелину. Розташований далеко в лісі на схилі хребта Ключа, від якого походить назва. Прямовисні скелясті стіни складені з пісковику та спрямовані вглиб землі, з боку непомітні. Каньйон відносно доступний, але маловідомий і складний у пошуку, тож відвідується рідко.
ЗАМІСТЬ ВСТУПУ
Скельний каньйон є побічним квестом маршруту на хребет Ключа з селища Верхнє Синьовидне. Проходячи хребет попередні рази, я ніколи сюди не потрапляв. Тож тепер пошук каньйону став вагомим пунктом, і 19 березня 2016 року я, Бодя, Міша, Наталя, Марта і Рома успішно знайшли його та дослідили.
Звіт побіжний: з описом об'єкту і вражень. Всі використані фотографії власні та друзів, за кліком доступні фото в більшому розширенні. Доїзд та піший маршрут, їх Google-карти, побіжний огляд довколишніх цікавих місць описано в звіті про похід з Верхнього Синьовидного на хребет Ключа.
Звіт побіжний: з описом об'єкту і вражень. Всі використані фотографії власні та друзів, за кліком доступні фото в більшому розширенні. Доїзд та піший маршрут, їх Google-карти, побіжний огляд довколишніх цікавих місць описано в звіті про похід з Верхнього Синьовидного на хребет Ключа.
ОПИС ОБ'ЄКТУ
ЯК ДОБРАТИСЯ?

Чесно кажучи, знайти скритний розлом виявилося нелегко. Зі стежки можна роздивитися долину знизу та далекі вершини, а от під носом не видно нічого — все довкола густо поросло березняком, якимись гіллястими бучинами чи грабинами. Зійшовши схилом метрів зо сто, ми взяли праворуч і полізли в той молодий лісок, знову злегка піднімаючись. Попри те, що я ніби давно орієнтувався, де приблизно має бути каньйон, насправді навіть з навігатором довелося повештатися туди-сюди, поки серед безкінечних дерев з'явилося щось цікаве. Спершу ми надибали одну печерку, а згодом за нею і нашу ціль.
ТЕКТОНІЧНИЙ РОЗЛОМ

Зі сторони каньйон майже не помітний — зверху ростуть дрібні деревцята і чорнички, а прямовисні скелясті стіни ідуть углиб землі [1]. Кострубаті брили, що колись давно відкололися, лежать на дні провалля [2]. Найбільше валунів у північній частині, де рельєф трохи пологіший, а поміж ними густо ростуть берези та ялини [3]. Місцина, схоже, досить волога, бо каміння геть обліпили рясні мохи і всіляка зелень [4].
Та найцікавішою видалася ущелина в південній частині. Оскільки в кінці каньйон вирівнюється, туди можна легко зайти без стрімкого спуску і прогулятися вузьким коридором [5]. Стіни поступово набирають висоту, затискаючи тебе в сірій кам'яній галереї, а потім розступаються і виводять на дно центральної западини.
Особливо порадувала недоторкана дика природа: сміття практично ніде немає, скелі не попсовані тупими написами, тиша довкола безтурботна. Той факт, що місцевість відлюдна і відвідується рідко, пішов каньйону лише на користь.

Зсередини ущелина здалася не менш ефектною — з кам'яних карнизів по-зимовому звисали бурульки, контрастуючи з ясним небом, а темні стіни віяли вогким холодком. Загалом, об'єкт мені цілковито сподобався, тож пішли ми далі лишень тоді, коли без поспіху все дослідили і досхочу насиділися з видом на урвище.
ОКОЛИЦІ
Хоча мета маршруту досягнута, можна і не зупинятись на тому, особливо якщо в запасі ще є час. Можна знайти довкола й інші цікаві об'єкти чи заняття, та повніше використати переваги локації.
МАЛА ПЕЧЕРА #1

Ми з Богданом теж обережно спустилися в печеру. Вхід хоча й вертикальний, але короткий, тож тримаючись ззовні руками за каміння можна ногами досягти дна. Порожнина прямує направо, трошки під кутом вниз — спочатку ми пхатися далі боялись, щоб не послизнутися і не покотитися хтозна-куди, але насправді хід всього за кілька метрів завершується глухою стіною.

Шість-сім штук кажанів висіли групками на стінах — ближню парочку можна розгледіти на оцьому ледь освітленому кадрі. На раптових гостів з ліхтариками вони ніяк не реагували, відпочиваючи догори ногами у повній незворушності. Побачене скидалося здалека на вигадливі кам'яні виступи, тому лише підійшовши мало не впритул, ми всі повірили, що це дійсно живі істоти.
МАЛА ПЕЧЕРА #2

Ця порожнина виявилася дещо об'ємнішою, але загалом також невеликою. Короткі тісні відгалуження закінчувалися тупиковим громаддям каміння, кажанів не спостерігалося, і лише в темних закутках сиділи масивні павуки. Тому невдовзі ми почали евакуацію. Богдан трохи ліз сам і вибрався швидко, а от Наталю пробували просто піднімати силою, і мотузка порвалась. Та навіть у такій провальній ситуації було весело. Ми жартували, придумували різні неймовірні рішення, а врешті-решт знайшли довгу міцну гілляку і разом легко витягли Наталю з самого дна.
ВАРІАЦІЇ
Якщо бракує сил чи часу, або просто не хочеться іти ще раз тим шляхом, маршрут можна дещо спростити.
Придивившись до карти можна зауважити, що каньйон знаходиться досить близько від меморіалу. Тому не обов'язково йти по хребту аж до дерева на роздоріжжі, як робили ми. Якщо мати з собою хороші засоби навігації, то цілком реально зрізати шлях навпростець через ліс. Але пробиратися там важче, тож на перший раз краще скористатися описаним варіантом... Окрім того, є ще зовсім альтернативна ідея. Згідно із вказівниками на дереві, маршрут з номером "500" далі веде вниз до Кам'янки, через її притоку Лужки. Якщо іти ним у зворотному напрямку, можна відвідати каньйон без ходьби по гребені Ключа, обійшовши хребет по річковій долині.
ВИСНОВКИ
Каньйон Ключа — оригінальний скельний об'єкт. Розташований серед лісу на схилі однойменного хребта, віддалений від популярних туристичних місць і ходжених стежок, тож добратися сюди відносно складно. Являє собою масштабний тектонічний розлом з кам'яними стінами, що прямують углиб землі, і розкиданими на дні валунами. В околицях є ряд дрібних вертикальних печер. Відвідується рідко, для суто окремої подорожі незручний, тож найкраще його поєднати з походом на гору Ключ і іншими цікавими об'єктами по дорозі.
Немає коментарів:
Дописати коментар