Плани 2016

Дуже часто за міфічними мріями і далекими подорожами ти не бачиш краси, яка поряд з твоїм домом. Через близькість і доступність рідні землі не так захоплюють твою уяву, а їх відвідини все відкладаються. Деколи навіть назавжди... Але дарма, Львівщина багата безліччю цікавих місць, і треба лиш бажання та один вільний день, аби там побувати! Тому я склав собі список простих мандрівок на 2016 рік. Щоб, не прив'язуючись до дат, під настрій потрохи досліджувати те, що раніше проґавив. Щоб про свої подорожі замість "в даль і раз на рік" сказати "довкола і постійно".

Вільний туризм без комерції. До будь-якої ще не здійсненої поїздки можна приєднатись, попередньо написавши про своє бажання на sulphurtown.escaper@gmail.com.

ГІРСЬКИЙ КВЕСТ ЛЬВІВЩИНИ. НАЙВИЩІ ТОЧКИ + ІНШІ ВЕРШИНИ


На Львівщині гори є тільки в південних районах. Це Східні Бескиди, які не славляться захмарними висотами, але теж приваблюють своїми краєвидами. Крім того, при старті зі Львова більшість можна відвідати за день — це не вимагає спального спорядження і суттєвих коштів. Достатньо місць у цій частині Карпат я уже бачив, але давно то було, а сучасних звітів тільки два — гора Парашка з Корчина і Серединний хребет з Сопота. Планується повторно відвідати найвищі точки Львівської області в походах різної складності:
 • г.Пікуй з Верхнього Гусного, 1 день. Пікуй — №1 області (1408м), на границі з Закарпаттям. Був два рази з інших сторін. Вершина відрита і ходжена, підйом не складний. Похід буде простенький, але в темпі.
 • г.Маґура з Либохори, 1 день. Маґура — №2 області (1363м), на границі з Франківщиною. Був п'ять років тому. Вершина залісена і невідвідувана, маршруту нема, дич і хащі. Похід буде дуже хардкорний.
 • Верховинський Вододіл з Сянок, 3 дні. Весь хребет Пікуя, включає вершини №1, №№3-6 (1309-1294м), №8 (1284м) та ряд нижчих. Границя з Закарпаттям. Не проходив. Хребет відкритий і популярний, з водою і місцями стоянок, перепади висот невеликі. Похід буде з наметами, трохи тривалий, але не важкий.
 • г.Чорна Ріпа зі Славська, 1 день. Чорна Ріпа — №7 області (1285м), на границі з Закарпаттям. Не був. Вершина відкрита, звідти чудовий вид на всі довколишні масиви, підйом пологий. Похід буде легкий.
 • Парашка зі Сколе, 1 день. Весь хребет включно з самою г.Парашка — №9 області (1268м) і першою по висоті горою, що цілком на території Львівщини. Був багаторазово. Хребет краєвидний, канонічний маршрут простий і хороший, але для різноманіття планується неформат. Цей експериментальний похід буде свєрх-аскетичним: 0 грошей і 0 речей (доїзд — автостоп, їда — джерельна вода), маршрут модифікується через г.Корчанка. Парашку з однойменною найвищою точкою пройдено по-стандарту, прямою стежкою без експериментів. Але завдяки повільному темпу, ясній погоді та сезону різнотрав'я похід видався дуже приємним.
 • Зелемінь зі Сколе, 1 день. Весь хребет з рядом невисоких гір. Був давним-давно один раз. Хребет залісений з просвітами, малоходжений, але не зовсім дикий. Похід, мабуть, буде середньої складності.
 • Ключ з Верхнього Синьовидного, 1 день. Весь низький пологий хребет, який має більше історичне значення. Ходив дуже давно з Кам'янки. Цей же шлях довший, підйом різкіший. Похід середньої складності. Ключ з однойменною найвищою точкою і меморіалом пройдено. Увесь хребет до кінця не встигли, оскільки замість того захопилися пошуками каньйону та дослідженням суміжних печер.
 • г.Маківка + могила Захара Беркута з Тухлі, 1 день. Дві низькі вершини, що мають більше історичне значення. Був два роки тому на Маківці. Ходьби мало, підйом несуттєвий, є автодорога. Похід дуже легкий. Маківку з меморіалом і могилу Захара відвідано. Однак через провальні спроби "скорочення" через ліс, що спричинили блукання непролазними хащами Маківки, похід вийшов досить жорсткий і затяжний.

СКЕЛІ + ПЕЧЕРИ + ІНШІ ПРИРОДНІ ОБ'ЄКТИ


Ще мене захоплювали водоспади, їх на Львівщині 6: 4 великих + 2 малих — всі описані на сторінці про природні об'єкти, і їх я відвідав. Більше, окрім невисоких уступів на 1-2метри, водоспадів ніде не зустрічав. Хоча то така річ, що може бути схована десь у глухому лісі і зовсім не відома. Тож якщо знайдуться ще, то обов'язково треба буде поїхати.

Вже бачив різноманітні скелі/печери на Львівщині: скелі в Уричі, так званий Острів Пасхи поблизу Кам'янки, скельно-печерні монастирі Розгірче і Крехова, печера у Страдчі. В рамках одноденних мандрівок зі Львова планується глянути:
 • Скелі хребта Комарницького. Між Верхнім і Нижнім Синьовидними починається пологий залісений хребет, в якому розкидано ряд цікавих скель різного розміру. Окремі з них досить великі та сягають вище рівня дерев. На хребті Комарницькому знайдено групу скель Красний Камінь, після чого ще відвідано Княжі — іншу групу, дещо далі на протилежному березі річки Стрий. З пікових точок оглянули розлогі краєвиди.
 • Грот Прийма + Стільське городище. Біля Миколаєва є два незвичних скельно-печерних об'єкти, житлові місця дохристиянських часів: стоянка неандертальців (!) і середньовічне місто білих хорватів відповідно. Спочатку детально оглянуто городище Стільське — увесь комплекс скель, розтягнутий на два села, з численними печерами в Дуброві. Цього ж дня встигли і до гроту Прийма, цікавого карстовими формами.

ЗАМКОВИЙ КВЕСТ ЛЬВІВЩИНИ. ЗАМКИ + МОНАСТИРІ + ОКОЛИЦІ


На Львівщині 10 об'єктів замкового типу: 9 замків + 1 окрема вежа — всі описані на сторінці про архітектурні об'єкти. Ретельно і зі смаком оглянуто тільки два: Жовківський і Свірзький. Ще три канонічні відвідано з автобусним туром "Золота підкова", швидко і без довколишніх пам'яток. З монастирів — два оборонних: Крехівський і Унівський. Тому щоб завершити замковий квест, а також охопити ближні об'єкти, заплановано одноденні поїздки зі Львова:
 • Олесько + Підгірці. Олесько: Олеський замок (повторно) + костел Трійці + кол. монастир капуцинів. Підгірці: Підгорецький замок з комплексом, в т.ч. костел Йосифа (повторно) + василіанський монастир Благовіщення в кінці села. Олеський з околицями відвідано в окремий день. А Підгорецький з околицями і віддаленим монастирем Благовіщення — пізніше, зате разом з тим охоплено і Золочівський.
 • Золочів + Поморяни. Золочів: Золочівський замок (повторно) + оглядова прогулянка містом. Поморяни: поруйнований Поморянський замок + костел Трійці + дер. церква Собору Богородиці.
 • Броди + Підкамінь. Броди: поруйнований Бродівський замок + оглядова прогулянка містом. Підкамінь: студитський монастир Пох. древа Хреста (кол. домініканський) + каплиця Параскеви + поодинока скеля 16м.
 • Старе Село + П'ятничани. Старе Село: поруйнований Старосільський замок + дер. церква Івана Хрестителя. П'ятничани: П'ятничанська вежа.
 • Добромиль: поруйнований Добромильський замок + ратуша + василіанський монастир Онуфрія.
Всі подані архітектурні об'єкти без винятку цінні (національного значення!) і згруповані по зручності сполучення.

ДЕРЕВ'ЯНА САКРАЛЬНА АРХІТЕКТУРА


Якщо переглянути список архітектурних пам'яток Львівщини, то левова їх частка — це дерев'яні храми з дзвіницями. На території області одних лиш церков збереглось 780 (!) штук. Щоправда, не всі є охоронними об'єктами, а багато з них, не зважаючи на статус місцевої чи національної пам'ятки, спаплюжені модними ремонтами. Та й загалом туристи мало проявляють інтересу до таких храмів — ніхто не хоче пертися десь в дальнє село, щоб глянути на одну стару споруду... Мені ж дерев'яне зодчество досить цікаве, але повний квест по об'єму вийде неохопним. Тому планується для початку відвідати найбільш важливі, поєднавши їх з околицями:
 • Церква Св.Юра в м.Дрогобич. Ідеальний варіант: церква + оглядова прогулянка Дрогобичем.
 • Церква Св.Трійці в м.Жовква. Ідеальний варіант: церква + оглядова прогулянка Жовквою. Церкву Трійці відвідано під час самостійної екскурсії в Жовкву. Також оцінено реставрований замок та приділено увагу монастирю Різдва Христового.
 • Церква Св.Духа в с.Потелич. Село маленьке, можна поєднати з оглядом ближнього м.Рава-Руська.
 • Церква Собору Пресв.Богородиці в с.Матків. Село маленьке і гірське, віддалене від усіх міст. Можна поєднати з походом на г.Пікуй з Верхнього Гусного, що описаний першим, однак це дуже збільшить шлях.
Ці 4 церкви визнані світовою спадщиною ЮНЕСКО (!!!) — це об'єкти найвищої цінності, в області такий рівень є тільки в історичного центру Львова.

Немає коментарів:

Дописати коментар