Плани 2016

Дуже часто за міфічними мріями і далекими подорожами ти не бачиш краси, яка поряд з твоїм домом. Через близькість і доступність рідні землі не так захоплюють твою уяву, їх відвідини все відкладаються. Інколи навіть назавжди... А дарма, Львівщина багата безліччю цікавих місць, і треба лиш бажання та один вільний день, аби там побувати! Тож я склав собі список простих мандрівок на 2016 рік, потім продовжений на 2017. Щоб, не прив'язуючись до дат, під настрій потрохи досліджувати те, що раніше проґавив. Щоб про свої подорожі замість "в даль і раз на рік" сказати "довкола і постійно".

Вільний туризм без комерції. До будь-якої ще не здійсненої поїздки можна приєднатись, попередньо написавши про своє бажання на sulphurtown.escaper@gmail.com.

ГІРСЬКИЙ КВЕСТ ЛЬВІВЩИНИ. НАЙВИЩІ ТОЧКИ + ІНШІ ВЕРШИНИ


На Львівщині гори є тільки в південних районах. Це Східні Бескиди, які не славляться захмарними висотами, але теж приваблюють своїми краєвидами. Крім того, при старті зі Львова більшість можна відвідати за день — це не вимагає спального спорядження і суттєвих коштів. Достатньо місць у цій частині Карпат я уже бачив, але давно то було, а за останній час мандрівок лише дві — гора Парашка з Корчина і Серединний хребет з Сопота. Планується повторно відвідати найвищі точки Львівської області в походах різної складності:
 • г.Пікуй з Верхнього Гусного, 1 день. Пікуй — №1 області (1408м), на границі з Закарпаттям. Був два рази з інших сторін. Вершина відрита і ходжена, підйом не складний. Похід буде простенький, але в темпі.
 • г.Маґура з Либохори, 1 день. Маґура — №2 області (1363м), на границі з Франківщиною. Був кілька років тому один раз. Вершина залісена і невідвідувана, маршруту нема, дич і хащі. Похід буде дуже хардкорний.
 • Верховинський Вододіл з Сянок, 3 дні. Весь хребет Пікуя, включає вершини №1, №№3-6 (1309-1294м), №8 (1284м) та ряд нижчих. Границя з Закарпаттям. Не проходив. Хребет відкритий і популярний, з водою і місцями стоянок, перепади висот невеликі. Похід буде з наметами, трохи тривалий, але не важкий.
 • г.Чорна Ріпа зі Славська, 1 день. Чорна Ріпа — №7 області (1285м), на границі з Закарпаттям. Не був. Вершина відкрита, звідти чудовий вид на всі довколишні масиви, підйом пологий. Похід буде легкий.
 • Парашка зі Сколе, 1 день. Весь хребет включно з самою г.Парашка — №9 області (1268м) і першою по висоті горою, що цілком на території Львівщини. Був багаторазово. Хребет краєвидний, канонічний маршрут простий і хороший, але для різноманіття планується неформат. Цей експериментальний похід буде свєрх-аскетичним: 0 грошей і 0 речей (доїзд — автостоп, їда — джерельна вода), маршрут модифікується через г.Корчанка. Парашку з однойменною найвищою точкою пройдено по-стандарту, прямою стежкою без експериментів. Але завдяки повільному темпу, ясній погоді та сезону різнотрав'я похід видався дуже приємним.
 • Зелемінь зі Сколе, 1 день. Весь хребет з рядом невисоких гір. Був давним-давно один раз. Хребет залісений з просвітами, малоходжений, але не зовсім дикий. Похід, мабуть, буде середньої складності.
 • Ключ з Верхнього Синьовидного, 1 день. Весь низький пологий хребет, який має більше історичне значення. Ходив дуже давно з Кам'янки. Цей же шлях довший, підйом різкіший. Похід середньої складності. Ключ з однойменною найвищою точкою і меморіалом пройдено. Увесь хребет до кінця не встигли, оскільки замість того захопилися пошуками каньйону та дослідженням суміжних печер.
 • г.Маківка + могила Захара Беркута з Тухлі, 1 день. Дві низькі вершини, що мають більше історичне значення. Був пару років тому на Маківці. Ходьби мало, підйом несуттєвий, є автодорога. Похід дуже легкий. Маківку з меморіалом і могилу Захара відвідано. Однак через провальні спроби "скорочення" через ліс, що спричинили блукання непролазними хащами Маківки, похід вийшов досить жорсткий і затяжний.

СКЕЛІ + ПЕЧЕРИ. І ПОЗАПЛАНОВІ ВОДОЙМИ


З пам'яток природи мене захоплювали водоспади, на Львівщині їх 6: 4 великі + 2 малі — всі вже відвідані й описані на сторінці про природні об'єкти. Більше, окрім низьких уступів на 1-2метри, водоспадів ніде не зустрічав. Хоча то така річ, що може бути схована десь у глухому лісі і зовсім не відома. Тож якщо знайдуться ще, обов'язково треба буде поїхати.

Різноманітні скелі/печери на Львівщині вже бачив: скелі в Уричі, так званий Острів Пасхи поблизу Кам'янки, скельно-печерні монастирі Розгірче і Крехова, печера у Страдчі. В рамках одноденних мандрівок зі Львова планується глянути:
 • Скелі хребта Комарницького. Між Верхнім і Нижнім Синьовидними починається пологий залісений хребет, в якому розкидано ряд цікавих скель різного розміру. Окремі з них досить великі та сягають вище рівня дерев. На хребті Комарницькому знайдено групу скель Красний Камінь, після чого ще відвідано Княжі — іншу групу, дещо далі на протилежному березі річки Стрий. З пікових точок оглянули розлогі краєвиди.
 • Грот Прийма + Стільське городище. Біля Миколаєва є два незвичних скельно-печерних об'єкти, житлові місця дохристиянських часів: стоянка неандертальців (!) і середньовічне місто білих хорватів відповідно. Спочатку детально оглянуто городище Стільське — увесь комплекс скель, розтягнутий на два села, з численними печерами в Дуброві. Цього ж дня встигли і до гроту Прийма, цікавого карстовими формами.
Озера Львівщини як окремі цілі для мандрівок у плани не входили. Однак під час велопоїздки відвідано кілька масштабних водойм, що виявилися досить цікавими і згодом про них будуть сформовані звіти.

ЗАМКОВИЙ КВЕСТ ЛЬВІВЩИНИ. ЗАМКИ + МОНАСТИРІ + ОКОЛИЦІ


На Львівщині 10 об'єктів замкового типу: 9 замків + 1 окрема вежа — всі описані на сторінці про архітектурні об'єкти. Ретельно і зі смаком оглянуто тільки два: Жовківський і Свірзький. Ще три канонічні відвідано з автобусним туром "Золота підкова", швидко і без довколишніх пам'яток. З монастирів — два оборонних: Крехівський і Унівський. Тому щоб завершити замковий квест, а також охопити ближні об'єкти, заплановано одноденні поїздки зі Львова:
 • Олесько + Підгірці. Олесько: Олеський замок (повторно) + костел Трійці + кол. монастир капуцинів. Підгірці: Підгорецький замок з комплексом, в т.ч. костел Йосифа (повторно) + василіанський монастир Благовіщення в кінці села. Олеський з околицями відвідано в окремий день. А Підгорецький з околицями і віддаленим монастирем Благовіщення — пізніше, зате разом з тим охоплено і Золочівський.
 • Золочів + Поморяни. Золочів: Золочівський замок (повторно) + оглядова прогулянка містом. Поморяни: поруйнований Поморянський замок + костел Трійці + дер. церква Собору Богородиці.
 • Броди + Підкамінь. Броди: поруйнований Бродівський замок + оглядова прогулянка містом. Підкамінь: студитський монастир Пох. древа Хреста (кол. домініканський) + каплиця Параскеви + поодинока скеля 16м. Спершу відвідано монастир Походження древа Хреста Господнього та його околиці, в тому числі ближній Чортів Камінь. Цього ж дня вдалося оглянути замок Бродівський і саме місто.
 • Старе Село + П'ятничани. Старе Село: поруйнований Старосільський замок + дер. церква Івана Хрестителя. П'ятничани: П'ятничанська вежа. Замок Старосільський оглянуто дуже детально, але церкву не відвідано. Зате цього ж самого дня встигли доїхати і потрапити у вежу П'ятничанську.
 • Добромиль: поруйнований Добромильський замок + ратуша + василіанський монастир Онуфрія.
Всі подані архітектурні об'єкти без винятку цінні (національного значення!) і згруповані по зручності сполучення.

ДЕРЕВ'ЯНА САКРАЛЬНА АРХІТЕКТУРА


Якщо переглянути список архітектурних пам'яток Львівщини, то левова їх частка — це дерев'яні храми з дзвіницями. На території області одних лиш церков збереглось 780 (!) штук. Щоправда, не всі є охоронними об'єктами, а багато з них, не зважаючи на статус місцевої чи національної пам'ятки, спаплюжені модними ремонтами. Та й загалом туристи мало проявляють інтересу до таких храмів — ніхто не хоче пертися десь в дальнє село, щоб глянути на одну стару споруду... Мені ж дерев'яне зодчество досить цікаве, але повний квест по об'єму вийде неохопним. Тому планується для початку відвідати найбільш важливі, поєднавши їх з околицями:
 • Церква Св.Юра в м.Дрогобич. Ідеальний варіант: церква + оглядова прогулянка Дрогобичем.
 • Церква Св.Трійці в м.Жовква. Ідеальний варіант: церква + оглядова прогулянка Жовквою. Церкву Трійці відвідано під час самостійної екскурсії в Жовкву. Також оцінено реставрований замок та приділено увагу монастирю Різдва Христового.
 • Церква Св.Духа в с.Потелич. Село маленьке, можна поєднати з оглядом ближнього м.Рава-Руська.
 • Церква Собору Пресв.Богородиці в с.Матків. Село маленьке і гірське, віддалене від усіх міст. Можна поєднати з походом на г.Пікуй з Верхнього Гусного, що описаний першим, однак це дуже збільшить шлях.
Ці 4 церкви визнані світовою спадщиною ЮНЕСКО (!!!) — це об'єкти найвищої цінності, в області такий рівень є тільки в історичного центру Львова.

Немає коментарів:

Дописати коментар