
- Об'єкт: водоспад.
- Річка: Лазний.
- Тип: каскад: 5 сходин (3 вертикальні, 2 блоки).
- Висота: 12м.
- Район: Дрогобицький.
- Опис: Водоспад Лазний — найвищий водоспад Львівщини, східчастий і стрімкий. Назва походить від даного гірського потоку, споріднена з "лаз". Розташований в глибокій ущелині посеред лісу у Сколівських Бескидах в районі с.Довге, досі маловідомий і дикий через важкодоступність.
ЗАМІСТЬ ВСТУПУ
Лазний є побічним квестом дводенного маршруту на Серединний хребет з села Сопіт. Попри те, що це найвищий водоспад області, я дуже довго навіть не знав про його існування і, відповідно, ніколи тут не був. В подорож ми вибрались у період дощів, після затяжних опадів. І в перший день походу, 25 червня 2015 року, я разом з Богданом та Юрою вперше відвідав цей визначний природній об'єкт.
Звіт оглядовий: з описом маршруту і цікавих місць, позитивних і негативних вражень. Всі використані фотографії власні, за кліком доступні фото в більшому розширенні. Доїзд та Google-карти, а також оцінку часових затрат описано в звіті про похід з Сопота на Серединний хребет.
Звіт оглядовий: з описом маршруту і цікавих місць, позитивних і негативних вражень. Всі використані фотографії власні, за кліком доступні фото в більшому розширенні. Доїзд та Google-карти, а також оцінку часових затрат описано в звіті про похід з Сопота на Серединний хребет.
ОПИС МАРШРУТУ
ПОЧАТОК МАРШРУТУ. ЗУПИНКА В СОПОТІ
Квест на Лазний починається на кінцевій автобусній зупинці в селі Сопіт, з якої стартує маршрут на Серединний. Люди, яких ми запитали дорогу в інше село Довге, послали нас до Матінки Божої на перехрестя — в той бік, звідки приїхала ранком наша маршрутка. Це виявилось дуже близько, буквально метрів сто.
КОНТРОЛЬНА ТОЧКА #1. СКУЛЬПТУРА БОГОРОДИЦІ


КОНТРОЛЬНА ТОЧКА #2. ВИД НА СТРИЙСЬКУ ГЕС

Губитись тут ніде, стабільний шлях один, але цей об'єкт має часоорієнтаційне значення. ГЕС знаходиться приблизно на півдорозі між попередньою і наступною контрольними точками: скільки минуло від одного перехрестя — в селі зі статуєю, стільки ж десь і лишається йти до другого перехрестя — в луках з міткою.
КОНТРОЛЬНА ТОЧКА #3. ПЕРЕХРЕСТЯ З МІТКОЮ


Потік втисся в глибоку ущелину, і далі йти стало неможливо. Драпаючись наверх по щонайкрутішому схилі, слизькому мов зимова гірка, і помагаючи собі ногами-руками-патиками, щоб не впасти назад вниз, я вже кляв ті зарості на чім світ стоїть... Далі ми продовжили путь лісом, і хоч там теж дич, але стало значно легше. Іноді наближались до каньйону, перевіряючи чи випадково не пропустили водоспад. І таки не пропустили.
Наостанок варто сказати, що йти Лазним після дощу — то невиправданий хардкор. Краще зразу на початку вилізти на правий від тебе високий берег (географічно він лівий), і знайти там людську стежку. На карті вона є, і по ній прямує отой червоний маршрут, мітки якого ми знову побачили аж на водоспаді.
КІНЕЦЬ МАРШРУТУ. ВОДОСПАД ЛАЗНИЙ

Про висоту Лазного існують різні дані. На старих картах вказано 12м, зараз можна знайти інформацію про 10.5м. Півтораметрова різниця імовірно спричинена врахуванням/неврахуванням двох додаткових блоків — кам'яних сходинок у підніжжі, з яких вода стікає широко і рівномірно. Разом з ними висота становить 12м, це повна висота водоспаду [2]. Значення 10.5м схоже стосується лише основної частини, що складається з трьох вузьких обривистих струменів [3]... Типізація Лазного ще більш неочевидна. Коли повніший, то він спадає вертикально, а коли мілкіший, то повільно стікає по породі. Тепер з розбігу вода аж майже проскакує третій уступ, і оцей головний потік виглядає наче двосхідчастий.
Загалом, як видно згори, каскад досить протяжний та подрібнений [4], тож важко точно сказати, що з отого всього належить до водоспаду і що плюсувати до його "зросту". Достовірних і офіційно-незаперечних відомостей про це немає. Однак, скільки б метрів там не значилось, яким би не був той каскад — так чи інакше Лазний однозначно найвищий у Львівській області. А те, що він заслуговує уваги як туристичний об'єкт, взагалі не викликає жодних сумнівів.

Предковічна чистота та невимовна дикість водоспаду додають особливих відчуттів. Завдяки важкодоступності та рідкісній появі туристів Лазний стає лише цікавішим, а похід сюди дійсно сприймається як досягнення... Тож хоч годиться популяризовувати та просувати визначні об'єкти, тут чомусь хочеться зворотнього — щоб він лишився таким же далеким та недоторканим.
ВИСНОВКИ
Водоспад Лазний неодмінно слід відвідати любителям дикої природи без цивілізації. Під'їзду автомобілем немає, а добирання достатньо складне і включає малоходжені стежки, однак це компенсується чистотою та красою місця. Водоспад являє собою високий каскад із трьохступінчастим обривом та кількома сходинками-блоками. Протікає у глибокім каньйоні далеко в лісі. Можна поєднати з походом у Сколівські Бескиди, хоча окрема мандрівка зі Львова на один день теж допустима.
👍🏻
ВідповістиВидалити